تبلیغات

حدیث روز

[كانون فرهنگی هنری مسجد شهدای فرزق]

كانون فرهنگی هنری شهدای فرزق
سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی
قالب وبلاگ
امتحان و آزمون نه برای پی بردن به نتیجه آزمایش بلكه برای به كمال رسیدن امتحان دهنده انجام می‏شه اصلاً فلسفه و حكمت امتحان این كه شخص در ضمن آزمون، كاملتر بشه مثلادر کنکور های آزمایشی افراد هم هزینه زیادی می کنند و هر هفته استرس امتحان رو تحمل می کنند در حالی که نتیجه آزمون آزمایشی تاثیری نداره جز اینکه باعث کاملتر شدن افراد و پرورش نخبه ها می شه.

http://baseirat.persiangig.com/konkore90.jpg


اگر در جهان خلقت صحنه هایی كه ابراهیم (ع) در ذبح اسماعیل (ع) به رغم محبت به فرزندش آفرید، نبود و یا نمایش عشق یوسف (ع) و اعتماد او به خداوند در حالی كه در اوج شهوت و زیبائی بود و همه چیز برای او مهیا و... آیا جهان بدون این صحنه‏ های زیبا،عالی و شگفت آور ،  بازكامل‏ترین و زیباترین جهان بود این نكته همان است كه فلاسفه از آن به نظام احسن تعبیر می‏كنند.
  آزمون‌ها از دو جهت هدف خلقت را تأمین می‏ كنه: نخست خلق زیباترین و كامل‏ترین عالم و دیگری كه از دل نكته نخست در می‏ آد و اون اینكه اراده الهی به آن تعلق گرفته كه كمال انسان در كوره آزمایش‌ها و در پس سختی‏ها به دست او برسه، مانند سنگ و فلزات مختلف كه باید در آزمایشگاه‌های مختلف و در كوره ‏ها و درجات مختلف، حرارت و آزمایش آب دیده بشه تا فلز خالص پدید بیاد.
قرآن مجید به این حقیقت تصریح كرده و می فرماید: "او آنچه را شما در سینه دارید،‌ می آزماید تا دل های شما كاملاً خالص گردد و او به همة اسرار درون شما آگاه است".(عنكبوت، 2 و 3)
  اگر آزمایش الهی نبود، استعداد‌ها شكوفا نمی شد و میوه های اعمال بر شاخسار نمایان نمی گشت. معلوم است كه امتحان برای پاداش و كیفری است كه بشر با آن مواجه خواهد شد.(المیزان، ج 20، ص 5)
  این یك شیوه كلی و سنت دائمی پروردگاره كه برای شكوفا كردن استعدادهای نهفته و از قوه به فعل رسو ندن آن ها را امتحان می کند یعنی همان گونه كه فولاد را برای استحكام بیشتر در كوره می گذارند تا به اصطلاح آبدیده بشه فلز خالص تر به دست بیاد، آدمی را نیز در كوره حوادث سخت پرورش می دند تا مقاوم و خالص بشه. (نهج البلاغه حکمت 90)
  علی علیه السلام می فرمایند: گرچه خداوند بزرگ به روحیات بندگانش از خودشان آگاه تر است ولی آن‌ها را امتحان می كند تا كارهای خوب و بد كه معیار پاداش و كیفر است از آن‌ها ظاهر گردد. (اصول كافی، ج 4، ص 148)
امتحانی که برای رشد وتعالی بشره بده؟!

[ سه شنبه 10 مرداد 1391 ] [ 03:55 ق.ظ ] [ محمدرضا هراتی نیا ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
كانون شهدای فرزق

از عشق تو گفتیم و نمک گیر شدیم تا ساحل چشمان تو تکثیر شدیم گفتند غروب جمعه خواهی آمد آنقدر نیامدی که ما پیر شدیم

اگر با آمدن آفتاب از خواب بیدار شویم نمازمان قضاست!

خدا کند که رضایم فقط رضای تو باشد/هوای نفس نباشدهمه هوای تو باشد/خدا کند رهت افتد به منظر چشمم/که سجده گاه نمازم به جای پای تو باشد
نظر سنجی
آیا مطالب وبلاگ برای شما مفید بوده است؟آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

IranSkin go Up
آی پی شما :
Online User
ایران رمان